Tresura yorka. Yorkshire terrier w tresurze

Yorkshire terrier w skrócie nazywany yorkiem to popularny pies kanapowy. Mały, długowłosy, często z kokardą na czubku na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie pieska łatwego w ułożeniu. Rzeczywistość jednak nie jest tak różowa. Yorki to psy aktywne, energiczne, butne, odważne, pewne siebie i zacięte. Nie boją się konfrontacji z innymi psami (nawet większymi od siebie), a od swoich właścicieli wiele wymagają. W tresurze Yorkshire terrier wykazuje prawdziwe waleczne serce. Jak i kiedy szkolić yorka?

Kiedy rozpocząć szkolenie yorka?

Szkolenie yorka najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Profesjonalna tresura pomoże okiełznać jego butny charakter i dominującą postawę. Z nauką właściwego zachowania nie powinno być problemu. Yorki z natury są inteligentne i chętne do przyswajania wiedzy. Z przyjemnością biorą udział w ćwiczeniach na posłuszeństwo. Należy zaznaczyć, że zacięte Yorkshire terriery potrzebują opiekunów zdecydowanych i konsekwentnych, którzy będą traktować je jak „prawdziwe psy”, a nie zabawki. Szkolenie ma więc nie tylko nauczyć yorka podstawowych komend i zachowań, ale także i pokazać opiekunowi, jak odpowiednio prowadzić wychowanie pupila w domowych warunkach.

Profesjonalna tresura Yorkshire terrier

Mimo że rasa Yorkshire terier jest niezwykle chętna do nauki, to w jej przypadku nie zaleca się standardowego szkolenia obedience. Wynika to z tego, że psy są zbyt samodzielne i często nie posłuszne, przez co trudno im skupić uwagę na jednym ćwiczeniu. W dogfabric.pl właścicieli yorków zapraszamy na grupowe sesje treningowe np. psie przedszkole. Dopasowane są one do potrzeb i charakteru pupila, przez co przynoszą o wiele lepsze efekty.

Jak wychować Yorka? Poznaj ABC tresury

Najlepszą metodą na wychowanie yorka jest indywidualna praca z psem. W jej trakcie stosuje się metodę pochwał i nagród. Czas tresury przeplata się z zabawą, co pomaga w stałym utrzymaniu zainteresowania psa. Ponieważ yorki bardzo lubią pochwalić się nabytymi umiejętnościami, to należy je to tego stale zachęcać. W przypadku Yorkshire terrier najlepszą motywacją nie będzie jednak smakołyk, a emocjonalna reakcja właściciela na wykonaną sztuczkę. Łaknące pochwał yorki nauczyć można wielu sztuczek, a także podstawowych komend.  Szkolenia tej rasy często uzupełniane są o psie sporty takie jak agility czy taniec z psem.
Profesjonalna tresura musi obejmować również socjalizację psa. Ma okiełznać jego hałaśliwość, a także nauczyć yorka respektu przed większymi psami. Oprócz tego w czasie tresury eliminuje się nerwowość i bojaźliwość, które towarzyszą Yorkshire terrier przy złym wychowaniu.

NASZ AKTUALNY KALENDARZ SZKOLEŃ i zapisy na poszczególne kursy znajdziesz TUTAJ