Tresura labradora. Labrador retriever w tresurze

Łatwy do ułożenia, przyjazny i wytrzymały – to najważniejsze cechy labradorów retrieverów. Psy te idealnie sprawdzają się jako domowi pupile. Często wybierane są jako towarzysze dzieci, pełnią także rolę przewodników i ratowników, a także psów szukających. Rasę tą doceniamy za wybitną lojalność wobec człowieka oraz wrodzone posłuszeństwo. Naturalną cechą labradorów jest to, że chcą przypodobać się swojemu właścicielowi, przez co ich tresura nie jest trudna. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować ze szkolenia labradora.

Jak szkolić labradora? Kiedy rozpocząć szkolenie labradora retrievera?

Szkolenie labradora można rozpocząć bardzo wcześnie. Idealne do tego jest psie przedszkole. Pierwsze kroki w tresurze może stawiać już hodowca, zanim wyda psiaka do nowego domu. Małe labradory bardzo szybko uczą się czystości, a także reagowania na domowe dźwięki i zapachy. Profesjonalną tresurę labradora w szkole dogfabric.pl zaczynamy u psów w wieku powyżej 10 tygodni.

Profesjonalna tresura labradora

Tresura labradora nie jest zadaniem skomplikowanym. Przepadający za ludźmi i przyjacielski labrador może być wychowany przez właściciela bez doświadczenia w hodowli. Mimo że zazwyczaj labrador nie będzie utrudniał procesu wychowania, to zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalistów ze szkoły Dogfabric. Nauczą oni, jak obchodzi się z tą wrażliwą rasą, traktować psa konsekwentnie, ale z czułością, a także kontrolować zachowanie pupila. Profesjonalna tresura labradora pomoże też wyeliminować podstawowe problemy wychowawcze tej rasy takie jak:

  • skakanie na ludzi,
  • ciągnięcie na smyczy w czasie spacerów,
  • gryzienie rąk w trakcie zabawy i kiedy pies chce zwrócić na siebie uwagę,
  • gryzienie przedmiotów, wywracanie kosza na śmieci itp., kiedy brakuje mu uwagi człowieka.

Jak szkolić labradora retrievera? Poznaj ABC tresury

Szkolenie labradora opiera się przede wszystkim na wzmacnianiu pozytywnym. Wynika to z tego, że rasa ta o wiele lepiej reaguje na pochwały niż na przesadną surowość i rygor. W czasie tresury głównym zadaniem jest nauczenie psa wykonywania poleceń, słuchania się. Nie jest to trudne, ponieważ labradory chętnie i dobrze szkolą się w zakresie posłuszeństwa, a także sztuczek. W czasie treningu labradora wykorzystać można jego nieposkromiony apetyt – za przysmaki są w stanie zrobić niemal wszystko.

W szkoleniu labradora ważne jest również nauczenie właściciela odpowiedniego postępowania z psem. Należy pamiętać, że labradory to rasa potrzebująca dużo miejsca i jeszcze więcej ruchu. Przez większą część dnia należy mu zapewnić zabawę i rozrywkę. Kilka krótkich spacerów nie wystarczy. Codzienne zabawy warto połączyć z takimi zajęciami jak Obedience, Dog Dancing, szkolenia labradorów na psy śledcze czy do polowania.

Prawidłowe wychowanie labradora pozwoli pokojowo i bez problemowo koegzystować z nim, a także sprawi, że wspólne życie będzie o wiele łatwiejsze. Tresury labradora retrievera nie należy się bać. Przyjacielska i ugodowa natura, a także duża inteligencja sprawia, że przedstawiciele tej rasy szybko przyswajają komendy i nie są oporni w nauce nowych umiejętności.

NASZ AKTUALNY KALENDARZ SZKOLEŃ i zapisy na poszczególne kursy znajdziesz TUTAJ