Szkolenie amstaffa. American staffordshire terrier w tresurze

szkolenie amstaffaAmerican staffordshire terrier nazywany amstaffem to pies uchodzący za niezwykle agresywnego. Często można spotkać się z opinią, że amstaff to pies morderca. Warto jednak zaznaczyć, że charakter tej rasy znacznie różni się od powszechnej opinii o niej.  Ta amerykańska rasa słynie ze swojej inteligencji, wyważonego charakteru, roztropności, towarzyskości, czułości i zamiłowania do zabawy. Amstaff jest też psem w łagodnym w stosunku do wszystkich domowników, można nawet powiedzieć, że pieszczochem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tej rasy tresura jest obowiązkowa. Nieprawidłowe wychowanie może sprawić, że American staffordshire terrier stanie się agresywny i trudny do opanowania.

Kiedy rozpocząć szkolenie American staffordshire terrier?

szkolenie amstaffowPodstawą wychowania amstaffa jest szkolenie. Zacząć powinno się ono już w hodowli, w której psiak się urodził. Pierwsze kroki w tresurze amstaffa to nauka właściwego zachowania oraz socjalizacja. Szkolenie American staffordshire terrier jest kluczowe dla bezpieczeństwa rodziny, z którą będzie mieszkał pies.

Profesjonalna tresura amstaffa

Amstaffy to psy, w których naturze nie leży uległość. Przedstawiciele tej rasy bywają uparci, bardzo cenią sobie niezależność. Jednocześnie amstaffy są chętne do współpracy i wielką ufność pokładają w swoim opiekunie. Cechy te sprawiają, że American staffordshire terrier są łatwe w szkoleniu i tresurze. Tresurę amstaffa powinno się rozpocząć jak najszybciej. Jej brak lub nieprawidłowe prowadzenie sprawi, że pies stanie się agresywny, uparty, dominujący. Te zachowania będzie trudno zmienić, jeśli szkolenie American staffordshire terrier rozpocznie się zbyt późno. Pierwszych komend psiaka można zacząć uczyć, kiedy skończy on 2-3 miesiące. O profesjonalnym szkoleniu amstaffa można natomiast pomyśleć w wieku od 3 miesięcy, wtedy pies zaczyna zapamiętywać to, czego jest uczony.

Jak wychować Amstaffa? Poznaj ABC tresury

jak wychowac amstaffaSzkolenie amstaffa przede wszystkim musi opierać się na konsekwencji i trzymaniu się raz wyznaczonych reguł. Stąd też ważne jest wypracowanie już na początku szkolenia rutyny dnia (godziny pobudki, jedzenia, spacerów, miejsca posłania i jedzenia, zabawy). Systematyczności i metodyczności należy uczyć już szczeniaka. Kolejną zasadą tresury American staffordshire terrier jest nagradzanie. Poprawnie wykonane komendy czy sztuczki powinny być premiowane przysmakami, zabawą lub zabawką. W okresie tresury amstaff powinien mieć również możliwość poznania innych zwierząt. Stąd też tak ważnym etapem szkolenia jest psie przedszkole. W nim pod okiem trenera pies może się socjalizować z innymi zwierzętami.

W szkoleniu amstaffa zakazana jest przemoc fizyczna, zachowania awersyjne i krzyk. Te mogą odbić się na wrażliwej psychice psa i doprowadzić do zerwania więzi pomiędzy opiekunem a psem. Takim szkoleniem amstaff będzie sfrustrowany, co objawiać będzie się agresją, a nawet atakami amstaffa. W przypadku American staffordshire terrier odradzane jest szkolenie obrończe, ponieważ może ono przynieść szkodę dla charakteru psa.

NASZ AKTUALNY KALENDARZ SZKOLEŃ i zapisy na poszczególne kursy znajdziesz TUTAJ